Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

logo MES

Až 50W PoE s Akros Silicon

Akros_AS1135_packageSpolečnost Akros Silicon již získala řadu ocenění v oblasti řesení pro PoE PD („Power over Ethernet“) a upevňuje si tak své postavení na trhu v oblasti tohoto poměrně mladého způsobu napájení. Stále preciznějšími obvody, které dokáží splnit kompletní požadavky pro napájení daného zařízení (PD - „Powered Device“) pouhým připojením k ethernetu, pomáhá plnit požadavky moderních síťových aplikací.

Účelem článku není důkladný popis norem pro PoE specifikaci, nicméně je na úvod potřeba říci, že jsou v současné době k dizpozici dvě základní skupiny zařízení, které se dělí podle požadovaného výkonu:

 • norma IEEE 802.3af (PoE) pro zařízení do 13W

 • norma IEEE 802.3at (PoE+) pro zařízení do 25W


Pro podrobnější seznámení je možné využít přímo oficiální stránky výrobce Akros Silicon, kde lze nalézt detailní vysvětlení celé problematiky.Akros_AS1135_class

Proč je vlastně potřeba speciálních norem pro napájení po ethernetové síti? Každá taková síť je samozřejmě napájena zdrojem (často implementovaným přímo v routeru), který ma omezený výkon a je tedy velmi důležité, aby byl požadovaný výkon efektivně využit. K tomuto účelu jsou nutné právě PD kontroléry, které zajišťují prvnotní komunikaci mezi zdrojem (PSE - „Power Source Equipment“) a PD zařízením. Zdroj tak dostane důležité informace o tom, jaké zařízení bylo k síti připojeno a jaký výkon bude vyžadován.


Následující závislost ukazuje posloupnost kroků, které jsou provedeny při každém připojení PD zařízení do sítě. Zjednodušeně řečeno se jedná o 5 základních kroků:

 • reset (při poklesu napětí pod 2.7V přejde PD kontrolér do stavu „Reset“)
 • signature detection (PSE postupně připojuje dvě napěťové hladiny a zpětně odečítá impedanci a proud v závislosti na připojeném Rclass odporu na PD kontroléru)
 • classification (PD zašle informaci o třídě, ve které pracuje; opět nastaveno odporem Rclass a měřením proudu při přesně daném napětí)
 • idle (PD zařízení vyčkává na maximální hodnotu napětí)
 • on (PD dodává napájecí napětí pro zařízení)


Akros_AS1135_PD_kontroler

PD kontrolér v podání Akros Silicon - AS1135

Dále se zaměříme na PD kontrolér AS1135, který v současné době patří k nejkomplexnějším na trhu a dokáže pokrýt prakticky všechny požadavky pro splnění výše zmíněných norem (je vhodný pro 13W i 25W zařízení). Jedná se o jednočipové řešení, které se hodí pro aplikace jako jsou VoIP telefony, bezpečnostní kamery, platební terminály, čtečky RFID, ale také např. netbooky.

Jediný obvod v sobě ukrývá přepěťovou ochranu, PD kontrolér a DC-DC měnič s malým vyzařováním a má implementovány všechny funkce, které jsou vyžadovány z hlediska obou PoE norem. Obvod AS1135 byl navržen tak, aby byl schopen potlačit EMI vyzařování i případné přepětí.Akros_AS1135_blok_schema


Základní vlastnosti obvodu AS1135

 • podpora IEEE802.3af i IEEE802.3at

 • integrovaný DC/DC měnič

 • programovatelný proudové omezení až do 800mA

 • možnost použití také lokálního zdroje napájení 10~57V

 • rozšířené teploty -40°C až +85°C

 • 20ti pinové pouzdro QFN o rozměrech 5x5mm


25W je ale málo...

Řada zákazníků si ovšem nevystačí s 25W a hledá tak řešení, které by pokrylo nároky napájení jiným způsobem. Společnost Akros Silicon dokazuje, že se na trhu PoE řešení pohybuje právem a přináší nové možnosti, při kterých lze dosáhnout výkonu až 50W. Otevírá tak prostor pro aplikacce, které do současné doby nedosáhly na technologii PoE právě z důvodu vyšších nároků, ať už se jedná o otočné IP kamery, Bluetooth přístupové body, ale také rozsáhlejší zabezpečovací prvky využívající LAN.

Pokud bylo toto omezení hlavní překážkou právě pro vás, kontaktujte českého distributora MES Praha a rádi vám podáme více informací.


Vývojové prostředky

Nespornou výhodou nabídky společnost Akros Silicon jsou dostupné vývojové kity, které mimo jiné obsahují také referenční návrh, ke kterému dostane zákazník kompletní dokumentaci a má tedy prakticky vyřešený návrh plošného spoje.


Odkazy:akrosSilicon

Product Brief AS1135

Datasheet AS1135

Classification Settings
Class Power (W) ICLASS(mA) RCLASS(kΩ)
0 0.44 - 12.95 0 – 4 Pull-up (0 – 100kΩ) na pinu VDD5
1 0.44 – 3.84 9 – 12 280kΩ, 1%
2 3.84 – 6.49 17 – 20 143kΩ, 1%
3 6.49 – 12.95 26 – 30 90.9kΩ, 1%
4 12.95 – 25.5 36 – 44 63.4kΩ, 1%

Vytisknout E-mail

Copyright © 2021 MES Praha s.r.o.. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

MES Praha s.r.o., Na Pavím vrchu 11, 150 00 Praha, tel: +420 241 933 765, E-mail: info@mespraha.cz