Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

logo MES

Napájecí obvody pro OLED displeje

ricohSpolečnost Ricoh Semiconductor uvádí na trh sérii obvodů R1285. Obvody jsou navrženy k poskytování dvojitého napájecího napětí pro jednotky Active Matrix OLED displejů. Tento nově vznikající typ displeje je vyvíjen především pro aplikace jako jsou např. mobilní telefony, MP3 přehrávače, PDA, PND, ale samozřejmě i pro další přenosná zařízení, kde lze s výhodou těchto displejů využít.


Displeje Active Matrix OLED (nebo také AMOLED) pro svou činnost vyžadují dvojité napájecí napětí, které sestává kladné a záporné hodnoty. Obvod R1285 nabízí malé, jednočipové řešení s minimálním počtem externích součástek. Oba napájecí kanály obsahují interní MOSFET s nízkým odporem k dosažení vysokého výkonu a účinnosti. Displeje AMOLED mají v porovnání s klasickými LCD displeji mnoho výhod; menší spotřebu, robustnější design, lepší kvalitu obrazu, jsou tenčí, lehké a levné. Z těchto důvodů lze očekávat výrazný nárůst v použití AMOLED displejů, především v přenosných zařízeních.

Obvod R1285 disponuje funkcí měkkého startu (tzv. Soft Start) tak, aby bylo možné předejít proudovým špičkám během startovací sekvence; navíc je startovací sekvence obou kanálů prováděna interně. Kanál se záporným napětím je aktivován až ve chvíli, kdy kladné napětí na prvním kanálu dosáhne své nominální hodnoty. Použitím pinu CE lze celý obvod vypnout. Oba kanály využívají vestavěnou funkci automatického vybíjení, aby hodnota napětí rychle klesla k 0V a nedocházelo tak k nahodilým obrazcům vznikajících na displeji během vypínání.

Ricoh_R1285_blokschema

Blokové schéma obvodu R1285

Uvnitř čipu je několik ochranných obvodů; UVLO (“Under Voltage Lock Out”), který deaktivuje celý obvod v případě, že klesne hodnota vstupního napětí pod povolenou mez, nadproudová ochrana a ochrana proti zkratu, které chání obvod před přehřátím nebo poškozením ostatních součástek na desce. Obvod se vrátí do původní funkce použitím CE (“Chip Enable”) nebo UVLO funkcí.

Ricoh_R1285_zapojeni

Příklad zapojení obvodu R1285

Obvod R1285 pracuje na frekvenci 1.4MHz a dokáže tak pracovat s malými cívkami, které minimalizují potřebné místo na desce. V závislosti na verzi existují dvě varianty obvodu; s pevným výstupním napětím nebo pevným kladným a volitelným záporným výstupním napětí. Obvod R1285 je dostupný v malém DFN2730 pouzdře, což ho předurčuje k použití na malých deskách s vysokou hustotou součástek.

Vlastnosti obvodu R1285:

Vstupní napětí

Min. 2.3V až Max. 4.8V

Výstupní napětí – kanál 1

(po kroku 0.2V) 4.6V až 5.0V

Výstupní napětí – kanál 2

(po kroku 0.1V) -2.0V až -6.0V

Maximální střída

Kanál 1 Typ. 85%

Kanál 2 Typ. 90%

Časová hodnota Soft-Start

Typ. 4.5ms

Časový limit pro zkrat

Typ. 50ms

Operační frekvence

Typ. 1.4MHz

Integrované ochrany

UVLO, nadproudová, zkrat

Výstupní kapacita

Keramická, Min. 4.7µF

Pouzdro R1285L

(2.7 x 3.0 x 0.6mm) DFN2730


Odkazy:

Datasheet k obvodu R1285: http://www.ricoh.com/LSI/product_power/dc_updown/r1285/r1285-e.pdf

Vytisknout E-mail

Copyright © 2021 MES Praha s.r.o.. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

MES Praha s.r.o., Na Pavím vrchu 11, 150 00 Praha, tel: +420 241 933 765, E-mail: info@mespraha.cz